272 Shares

Did you know that over 80% of Americans admit to throwing money in one form or another?

Are you throwing money away?

The majority blame dining out as the biggest culprit (me included), but that is something we know we do that can waste money.

What about those things we are wasting our money on without even knowing it?

Everyone knows you shouldn’t pay a late fee or buy a last minute candy bar while waiting in the checkout line.

So I’ve got 15 other mindless ways you’re wasting money, and how to combat them so you can keep your money IN your wallet instead.

No more throwing money away!

Let’s be honest with ourselves and take a look:

I also spoke about this topic on on Fox TV on 10/1/17. Please watch the replay video here:

 

 

 

 

 

throwing money

1. ATM Fees (And A Solution)

I hate to even mention this bullet point, but I learned this past week that many of my friends, who have children, don’t think about the alternative to the inconvenience of getting money out of their out-of-network ATM. They just want to use the drive-through and get cash wherever they can. But it’ll cost you over $4 to withdraw money from an out-of-network ATM.

So stop throwing money away! There’s no reason to pay those fees!

Here’s a simple solution: Get cash when you make another purchase!

BONUS FREE DOWNLOAD

Have More Money Tomorrow

Download this FREE Guide with 5 Solutions to show you how to have more money to make ends meet.

So many stores offer a “cash back” option when you are already buying something, especially grocery stores.

Don’t make a second trip to the drive-through at someone else’s bank when you can get your cash and a candy bar and save money at the same time! Heck, buying a 79¢ unneeded candy bar will save you $3.21 over the ATM fee you would’ve spent.

Cost: $4 at least once per week = $208 per year wasted!

throwing money

2. Go To BED (Energy Drinks)

Do you have an energy drink habit? Then I’m gonna have to give you some tough love and tell you to “kick it to the curb” if you want to stop throwing money away.

Those things aren’t cheap, and chances are you eventually have to start drinking more than one a day to keep them working effectively because your body will begin to tolerate them.

If this habit is due to poor sleep, think of the money your sleep habits are costing you as an extra motivator to change them.

There could be a number of health issues causing you to feel drained, and one trip to the doctor will be worth it to find out how to fix it.

Cost: Let’s say you are spending $2.50 per day, at a minimum Monday-Friday = $650 wasted!

throwing money

3. Paying For Shipping When Shopping Online

Shipping is another one of those things I never pay for. A Free Shipping Promo Code is always just a google search away.

If you must order online and can’t avoid a shipping fee, check and see if they offer a “ship to store” option to make the shipping FREE and then simply pick your shipment up at the store on your next errand run.

Cost: At about $10 shipping fee per month = at least $120 wasted!

4. Paying for Kids Meals

Every day of the week there is a restaurant where kids eat free.

When we decide to go out to eat, we think…which restaurant has “Kids Eat Free” today?

As you go to your favorite restaurants find out what days they offer kids eat free, then note it in a little calendar so you will have it next time!

Chili’s and Ruby Tuesday offer them very consistently, just sign up for their email to be alerted!

Want to try a new restaurant where Kids Eat Free? Visit MyKidsEatFree.com and look up your town. They list restaurants and show the days.

I’d just make sure to call ahead to verify!

Cost: 2 kids per family at $6 per meal per week = $624 wasted!

throwing money

5. Keep Your Tires Properly Inflated

Were you aware that sometimes too much wiggle room can actually worsen your car’s gas mileage?

Keeping your tires properly inflated will help you save money on gas you didn’t even know you were losing.

Set up a regular alert on your phone or try to check them the first fill up of the month so you don’t forget to check.

Plus, not having your tires air properly wears them out faster costing you more money in replacement fees.

Did you know that you lose 1% of fuel efficiency for every 2 pounds of air under the required level? While that doesn’t seem like a lot, the cost quickly adds up!

Cost: Averaging about 144 extra gallons of fuel burned @ $3 per gallon = $432 wasted!

throwing money

6. Leaving Electronic Items On

The hair straightener. The cable box. You may not think these things are costing you anything, but check out your electric bill after making a conscious effort to turn these types of items off when they’re not in use and you’ll probably notice a significant difference.

I’ve done extensive research (your welcome) and found that each light bulb costs about $1 per month. So turning off those lights is important too!

You can thank me after you read these other tips for reducing your electric bill without turning up the thermostat.

With the invention of CFL and LED light builbs, this may not seem like a big deal anymore. But when you add in the cost for the air conditioning, heating, and appliances, your electric bill does add up quickly.

But there are other items you can turn off that can make a bigger impact on your electric bills. Since you don’t use your printer, computer or WiFi, while you are out of the house, turn them off!

Cost: Leaving WiFi, printer and computer on daily = $200 per year wasted!

throwing money

7. Unused Subscriptions

For a while, I absolutely LOVED getting magazines in the mail, but then I became a mommy and had no time to read them, but forgot to cancel the subscriptions. I kept getting them in hopes I would have time some day, but each month as the new one came in, I threw the old one out. Bummer that I wasted all that money.

You could also have a gym membership, Netflix or Hulu, or even those new fancy beauty boxes and meal subscriptions coming out of your account each month.

If you don’t use them, you are just wasting money.

Cost: Netflix @ $10 per month = $120 wasted!

throwing money

8. Buying Men’s or Woman’s Specific Items

I was so frustrated to learn that woman’s products costs an average of 7% more than men’s.

When my local news station took identical men’s and woman’s products to the pharmacy for a formal comparison, they found that woman’s items had more moisturizing and anti-aging ingredients making them cost more.

But razors? C’mon now. I’ve used both, and I prefer the men’s. The only difference I noticed, was in the way it was packaged and it didn’t have girly colors or sparkles.

Men’s Disposable Razors 4 ct @ $8.85 vs. Women’s Disposable Razors 3 ct @ $13.79

Cost: Difference of $4.94 @ 6 times purchased each year = $29.64 wasted!

throwing money

9. Husbands: Buying A Snack When You Fill Up

I can’t tell you how many times James and I have had an argument because our gas budget went outta control.

It turned out he was eating a hot dog meal every time he went to pay inside at the gas station.

The best way to win over this, is to use cash. When you’re out, your out. We decided that James would pay cash for gas and that way he could still have the “treat” but within the limits of our budget!

SCORE!

Cost: Hot Dog @ $1.69 + Drink @ $1.69 per week = $175.76 per year wasted!

throwing money

10. Wives: Making In-App Game Purchases

I once had an obsession with the Tap Fish app. I was playing it along with my children and no matter how many fish I bred I still needed to buy them.

When the cell phone bill came I realized that those little $4.99 purchases for “coins” significantly added up!

Suddenly I was feeling shame and regret instead of victory. Me, really throwing money away!

Remove your credit card info from any sites or apps where you play games, and if you get really frustrated by a level you just can’t seem to beat, Google a cheat or how-to guide. So many people on the internet are willing to share their strategies with you! Let them!

Cost: $0.99 per week at minimum = $51.48 per year wasted!

 

I also spoke about this topic on on Fox TV on 10/1/17. Please watch the replay video here:

 

 

 

 

11. Grocery Shopping When You’re Hungry

We all know how frustrating it is to shop for groceries when you’re hungry, even just barely hungry.

And when you do, you are way more susceptible to buying extra stuff you don’t need or that you’ll waste later.

The only thing worse than shopping hungry is shopping hungry without a list. That is a disaster.

Make yourself a quick and dirty list — even if it’s just on your phone in the parking lot before you enter the store.

Get ahead of the hanger by keeping a snack bar in your purse, or a packet of almonds, or just splurge and buy those items up front, then eat one and keep shopping. It’ll save you later.

Cost: 2 extra items at $3 each per week = $312 wasted

throwing money

12. Grocery Shopping Without A Time Constraint

If you want to spend less on your groceries, you’ve gotta stop leisurely grocery shopping.

There are even scientific studies proving how you spend more money the longer you stay in a store.

Trust me, I know how it goes… it’s fun to compare products and explore the new items and samples, WATCH OUT FOR SAMPLES LADIES!

BONUS FREE DOWNLOAD

Have More Money Tomorrow

Download this FREE Guide with 5 Solutions to show you how to have more money to make ends meet.

Instead, make your trip when you have other errands to do and only a certain amount of time to do them, you’re less likely to spend time exploring all the aisles and picking up more food than you originally planned on buying.

You want to stop throwing money away!

I usually put the timer on my phone and see if I can beat my time. I try to get all the groceries in the cart before the timer goes off. That helps me save money big time!

Cost: 4 extra items @ $2 each week = $4.16 wasted!

throwing money

13. Grocery Shopping More Than Once A Week

If marketers have figured out that you spend more money when you stay in the store, imagine how much more you spend if you go back several times a week?!

I realize we don’t like to deny ourselves, but if you simply delay going to get those extra items you are missing until your one weekly shopping trip once or twice, then you’ll get into a habit of buying more appropriately to fit your families needs.

Plus, you’ll not only save money by spending less on groceries, you’ll save on gas too, because you’re making less trips! You’ll be saving money instead of throwing money away.

Cost: 3 extra items @ $3 each @ 2 times per week = $936 wasted!

throwing money

14. Buying Individually Packaged Foods

Baby carrots? Sliced apples? Veggie Platters? Grab your chef’s knife and start chopping!

There is no reason to pay extra just to have these items chopped up already.

Peel your own carrots, cut up your own apple and veggies for the platter, and watch the savings add up too.

Let’s investigate further:

Pineapple:
A whole pineapple usually goes on sale for $2.99.
Cut up pineapple costs $4.94/lb.
Difference of $1.95.

Grapes:
Seedless Red Grapes cost $1.99/lb
Packages combo seedless grapes cost $4.49/lb.
Difference of $2.50.

Cost: $2.50 + $1.95 per week = $231.40 per year wasted!

throwing money

15. Check “Inventory” Before You Shop

How many times have you gotten back from the store only to find that you bought something you already had on hand?

I have done this countless times with spices. I can never remember if I have paprika or celery seed, so I buy it when I’m at the store and spices can get expensive! Especially if it is a last minute and you haven’t planned with a coupon!

You’ve gotta get into the habit of checking your pantry for ingredients before you head out.

Print this handy Pantry Inventory Sheet so you won’t be caught overbuying!

This is not just for your food pantry. Think about those office supplies you overbuy because you are unsure you have enough at home.

I have done this countless times with tape. Finally, I decided to create a “Tape Drawer”. Yes, I realize it sounds kinda ridiculous, but it works. I no longer buy tape when I’m out getting wrapping paper. I know I have it at home in the Tape Drawer! This was a huge step for me. I’ve really stopped throwing money away on stuff I already have.

If I know I’m headed to buy a gift, before I leave I pull out all the items I’m gonna need to get that present ready for the recipient. Tape? Check! Card? Check! Gift Bag? Nope… but I’ve got tissue paper or Newspaper comics so that’s taken care of as well. Check! Now, when I go to the store I am not sideswiping my budget and spending money on things I already have!

This was a huge step for me. I’ve really stopped throwing money away on stuff I already have.

Cost: 1 extra spice jar per week @ $4.50 = $234 wasted!

throwing money

16. Create A Meal Plan 

It always amazes me just how many people don’t have a meal plan!

This small, simple step could save you hundreds on your grocery bill, yet many people don’t do it.

Meal planning doesn’t have to be difficult!

If you have no idea where to start, here are some meal planning articles that can help get you started.

Cost: 1 extra eating dinner out of the house per week @ $40 each meal = $2.080 wasted!

throwing money

17. Freeze Anything (Including Leftovers)

If something is a great deal, stocking up can save you a ton of money on your grocery budget, especially meat.

By buying things on sale, you can get them at their lowest price point.

By freezing the items you can’t use before they go bad, you are extending the life of that sale and allowing yourself to stretch that grocery budget further.

You can freeze everything from cheese to full meals!

The regular price of lean ground beef is normally $5.69/lb at Publix.
It goes all the way down to $3.49/lb on sale about every other month.
Cost Difference of $2.20/lb!

Cost: (2) 2 lb packages per week not on sale @ $2.20/lb difference = $228.80 per year wasted!

throwing money

18. Only Shopping At One Store

While having store loyalty can pay off in rewards, grocery shopping is not one of them!

Unless doing this is helping you avoid impulse purchases, or they genuinely have the lowest prices, you are missing a bunch of great deals that other stores are offering!

This doesn’t just include grocery stores either!

Sometimes you will find great deals on household items at drugstores, but you’ll end up just throwing whatever is on sale in your cart at the grocery store because you’re already there. Those items are easily double and busting your grocery budget!

Publix Large Eggs dozen: $1.97
Walmart Large Eggs dozen: $1.18
Cost Difference: $0.79

Cost: (1) dozen difference = $41.08 per year wasted!

throwing money

19. Using Coupons Or Shopping Sales

If you are not using coupons, you are leaving money on the table each time you leave the store!

If you are not using coupons, you should at least be shopping sales! You are just handing over your hard earned money to the store!

Before every shopping trip, take a look at your weekly sales flyer to see if any of the items you need are on sale, and see if you can adjust your meal plan to match the sales.

BONUS FREE DOWNLOAD

Have More Money Tomorrow

Download this FREE Guide with 5 Solutions to show you how to have more money to make ends meet.

Once you’ve done this, look and see if you can find any coupons for any of the items that you need.

At Publix Angel Soft Toilet Paper goes on sale.
Regular Price: $7.09
Sale Price: $4.99
After Coupon Price: $3.99
Sale Price Cost Difference: $2.10
Coupon Price: Difference: $3.10

Cost: (2) pkgs per month on sale with no coupon difference = $218.40 per year wasted!

throwing money

20. Substituting

We all have our favorite items, but just think how much you could be saving by substituting one item each shopping trip for something cheaper.

Maybe it’s an item on sale or it’s a store brand item, but something even $.50 cheaper can really add up over the coars of a year.

Start comparing the prices of the items you buy with a cheaper variety to see if you can save money.

Cost: 1 item per week @ $.50 cost difference = $26 per year SAVED!
10 items per week @ $1 cost difference = $520 per year SAVED!

So as you can see there are many ways you could be wasting money!

I was so surprised at how many of these little things can add up to one huge amount that you could be saving!

So now is the time to be honest with yourself and see just how much money you are wasting. and figure out how you can be saving more! Because isn’t that the goal?!!

 

YOUR TURN: Comment below with other ways you’ve found to stop throwing money away! I’d love to hear them!

Stop letting your money fly outta your wallet! Check out these surprising ways you are wasting money and put a stop to it right away! #truemoneysaver #savings #debtfree #wastingmoney #savingmoney
272 Shares
272 Shares
Share80
Pin192