DIY - SAVE MONEY BY MAKING IT YOURSELF

There are so many things that can be made from scratch that'll save you money. But... listen... I'm not talking about baking your own bread...or making your own mascara (yes that's a thing) or even making our own ice cream (it's more expensive to make it, than to buy it!) Nope. The recipes you'll find here are all:
1. Quicker to make than running up to the store to buy it (so you won't boil anything to make liquid laundry soap)
2. Cheaper to make than to buy.
Leave me a comment under the posts you try so I know how you like them!

DIY Hugs and Kisses Valentines

Valentine’s Day is going to be here before we know it and every kid wants to have the cutest Valentine to hand out. These Valentines are so easy to create and your kids can even fill them themselves. With a simple trip to your local Target you’ll have all...

Homemade Mandarin Orange Bath Salts

Could you use some time to relax and unwind? One of the best ways to relieve stress is to soak in a warm bath with some delicious smelling bath salt. We browsed the store shelves for the perfect scent, and with no success we decided to whip up our very own...

Mani-Pedi Gift in a Jar

Mason Jar Gift Idea: Mani-Pedi in a Jar A thoughtful gift doesn't have to cost a lot. Small items and a cute presentation can put a big smile on your recipient's face as much as (if not more than) a big, expensive gift. For this gift, we collected several...

Reindeer Lollipops Christmas Craft

My daughter loves to give gifts, and every year we try to find something she can make herself to give her friends at Christmas time. We've used these Reindeer Lollipops more than once. They are fun, quick and so cute! (Plus, there's nothing to cut out and no baking...

How to Keep Flowers Fresh Longer

4 Tips to Keep Flowers Fresh Longer Freshly cut flowers look beautiful for the first few days but quickly start dying once home in a vase. Usually, your flowers will include a little "packet" to prolong the life of the flowers. What do you do when you need...

Butterfly Snack Packs

Having trouble getting the kids to eat healthy snacks at school and after they come home? Here's an cute idea to try! Materials: 1/2 pipe cleaner — $0.04 1 clothespin — $0.04 1 snack baggie — $0.04 2 wiggle eyes — $0.08 Dab of glitter glue — $0.05...

 

Hi! I'm Kati, and I'm excited to help you save money!
WELCOME TO TRUE MONEY SAVER
In our community, we strive to inspire, encourage and help you save time while you're saving money.

0 Shares
0 Shares
Share
Pin